Naučná stezka Zlatý kůň a Lom na Kobyle
- Gabriela Blazek
- 13. 4. 2020
- Minut čtení: 2
Aktualizováno: 31. 5. 2020
Tuhle parádu najdete v Českém Krasu, okrese Beroun, kde stezka spojuje rezervaci PR Kobyla a Koněpruské jeskyně. Ty jsou mimochodem nejdelším jeskynním systémem v Čechách.

Okres: Beroun
Náročnost terénu: střední
Délka: záleží na vás
Občerstvení: ano
Parkování: 30Kč/den
Pes: zákaz vstupu pouze do Koněpruských jeskyní
Kočárek: ano, pokud nechcete do jeskyní
Vše začíná na parkovišti, které je cca 400m před pokladnou do jeskyň a je jakési spojovací místo obou stezek. Ty jsou značeny klasickými zelenobílými značkami, bohužel ne vždy dostatečně.
Kdo chce může jít po naučných zastávkách, kterých je celkem 11.
Uvítání
Krasové skalní stepi
Zlatý kůň – vrchol (475 m n. m.)
Těžba vápence a revitalizace opuštěných lomů
Dřeviny Zlatého koně
Zlatý kůň – Houbův lom
Širokolisté teplomilné trávníky
Akantopygový lom
Zarůstající lom
Lom na Kobyle
Zemědělské využívání krajiny
Krásný výhled vás čeká už na samotném začátku. Na všechny strany pak dohlídnete z nejvyššího bodu Zlatý kůň, kde jsou popisné tabule, co je možné vidět na horizontu.
Tady jsme se celkem dlouho sekli, protože jsme zkoumali, jestli jde všechno opravdu vidět.
A je. Kdo do má dobré oči, uvidí třeba na P5 - Stodůlky, vysílač Cukrák nebo na druhé straně hrad Točník.

Na fotce výše je velkolom Čertovy schody. Ten je od západu okolí Zlatého koně využíván k získání vápencové suroviny. Panorama tohoto lomu je naprosto fascinující. A řeknu vám, je to teda pěkný výška. Kdo se pokochá, pokračuje z vrchu na další místo, dolů do Houbova lomu.
V Houbově lomu se prý nachází hodně zkamenělin, které si zde můžeme zkusit najít nebo jen tak prozkoumat různé kameny a zabavit tak sebe i děti. Zlatém koni se nachází jedno z nejbohatších paleontologických nalezišť z devonu na světě.Cestou dál po levé straně nemůžete minout otvor ve svahu, kterým byly v roce 1950 objeveny Koněpruské jeskyně.
My se do Koněpruských jeskyň kvůli opatření koronaviru nedostali, jsou uzavřeny, ale příště si nenecháme ujít. Věděli jste, že v jeskyni nalezli krom zvířecích kostí, také kosti pravěkého člověka?
Je skvělé vidět, jak tento opuštěný lom zarůstá a pomalu se přirozeně navrací do krajiny.

Pokud si chcete projít naučnou stezku celou, budete pokračovat po vyznačené trase dál
až do opuštěného lomu Na Kobyle. Je zde řada dalších menších jeskyněk k prozkoumávání. Lom Kobyla ale není daleko a opravdu stojí za návštěvu.

Přejde se silnice a po chvilce nás naučná stezka zavede do lomu, kde těžba skončila už v roce 1929. Z lomu se dostaneme 60 m dlouhým tunelem viz video na mém IGTV nebo youtube. Jak je vidět, toto místo je skvělé i jako lezecký výlet.
My jsme z této návštěvy byli nadšení, protože jsme si užili sluníčko, potrénovali formu v mírných kopcích, muž našel pár zkamenělin a já se kochala výhledem i rostlinkami.
Kdo budete mít chuť, může mi sem napsat, jak se výlet líbil a co vše se dá ještě viděli.
Mějte se krásně!
XOXO
Video na:
Comments