Anticovid Chorvatsko 2020
- Gabriela Blazek
- 6. 7. 2020
- Minut čtení: 7
Aktualizováno: 22. 7. 2020
Pandemie koronaviru COVID-19, se kterým postupně bojoval celý svět, je díky bohu v posledních týdnech ve větší části Evropy na ústupu. To vše mělo u nás plus při rozhodování, jestli vyjet ihned
po otevření hranic. Pokud přemýšlíš o dovolené, možná se ti bude hodit pár informací z našeho červnového cestování střední Dalmácií.

Přiznám se, že jsem Chorvatsko nikdy nevyhledávala. Pamatuji si ho jako nudnou dovču
s rodiči na kameni, bez vln v moři, otravné boty do vody a dlouhé kontroly na hranicích. Vzhledem k tomu, že člověk přišel o možnost koupit letenku a letět dál do teplých krajin, zněla najednou dovolená v Chorvatsku jako neskutečná pohádka. A taky že ano. Aktuální stav nám nabídl prázdné cesty, pláže, památky a skvělé ceny za ubytování. Nikdy jsem vlastně tuto zemi neviděla v takové kráse jako teď a můžu říct, že tato devítidenní dovolená bude patřit opravdu k mým největším zážitkům.
Co vše nás ale před takovou cestou zajímalo?
Doklady
Určitě jste si všimli, že po koronaviru je cesta do Chorvatska v Česku téma číslo jedna. Pokud zvažujete, že vyrazíte, moje první rada zní: nesledujte média, neptejte se známých na jejich názor, ale informace hledejte vždy u svého oblíbeného cestovatele nebo úplně nejlépe na odpovídajících úřadech. Já jsem se spojila s Velvyslanectví České Republiky v Záhřebu. Tady zjistíte to nejpodstatnější a to, že od 24. 4. 2020 byly podmínky vstupu uvolněny a to znamená:
Do Chorvatska můžu bez udání důvodu
Stačí mi pas/občanka, pro psa všechna očkování, čip a pas
Test na COVID-19 není potřeba
Vstupuje se bez nutnosti karantény
Musím vyplnit elektronický formulář k poskytnutí informací o cestě, vytisknout a k tomu přiložit i potvrzení o ubytování
Stále dodržovat obecné epidemiologické pravidla
Zjistit si i respektovat také pravidla zemí, kterými projíždíte
(tyto informace byly aktuální k 15.6.2020, nyní si vše znovu ověřte)
Opatření
V Chorvatsku začala fungovat veškerá hromadná doprava, letecká, pozemní i železniční přepravy a to včetně trajektů na ostrovy. V MHD a na trajektech je nařízeno používat roušky. V potravinách, lékárnách a úřadech je Chorvati stále nosí, ač jsme nemuseli, ze slušnosti jsme roušku nasadili. Dobré je taky minimalizovat potřásání rukou, nedotýkat se obličeje, dodržovat 1,5 metrové rozestupy, pravidelně si mýt ruce a používat všude dostupný dezinfekční gel na ruce. Na území Chorvatska by pravidlo metru a půl mělo platit také v prostředcích hromadné dopravy. Pozor ale, pravidla a pokyny se mění ze dne na den, sledujte také situaci v Rakousku a Slovinsku.
Možnosti cesty
Kromě cestování autem nebo letadlem je teď novinkou vydat se na cestu vlakem. Přímé spoje do Rijeky vypravuje RegioJet. Tam si pak můžete půjčit auto nebo pokračovat dál normálně MHD. My zvolili klasickou trasu autem z Prahy, která nám přišla nejpohodlnější a cenově výhodná díky menšímu počtu tunelů a platby mýtného. Na cestu jsme se vypravili spolu s naším pejskem, takže jsme byli připraveni nespěchat, dělat větší pauzy a hlavně cestu tam si rozdělit napůl. Díky tomu jsme nebyli unavení a můžu říct, že nám i hodně rychle uběhla.
Trasa
Vyráželi jsme ve středu odpoledne, po 4 hodině, PRAHA - ZNOJMO - VÍDEŇ - GRAZ, zde dojezd v 10 večer, přespání a další den ráno v 8 směr PLITVICKÁ JEZERA - PROMAJNA, odkud se nám dobře vypravovalo na všechny možné strany, tedy: Split, Omiš, Baška Voda, Brela, Makarska, hory Biokovo a nádherný Dubrovnik. Střední Dalmácie je opravdu krásná a co se týče koupání, tak dle mého názoru patří k těm nejlepším.
Hranice
Kromě nechutné D1 byla cesta naprosto fantastická, prázdné cesty, poloprázdné benzínky a odpočívadla, dokonce se dalo klidně projet Vídní, i když byla špička. Na slovinských i chorvatských hranicích proběhly všechny kontroly také bez problému. Nestály jsme v koloně, ale bylo vidět, že byl každý na svou cestu připraven. Elektronický formulář totiž usnadnil záznam o vstupu spolu se shromážděním dalších důležitých údajů o místu pobytu nebo vašem kontaktu v případně potřeby z epidemiologických důvodů.
Poplatky
Dálniční známka + Mýto
Rakousko 250 Kč na 10 dní
Slovinsko 780 Kč na 30 dní
Chorvatsko cca 1750 Kč (cesta tam i zpět)
Celkem 2780 Kč
Chorvati nemají dálniční známky, ale platí se mýtné. Mýto můžete platit několika způsoby, nepotřebujete ENC krabičku a nejlepší je platba kartou, která je rychlá.
Benzín
Ceny benzínu nás samozřejmě taky zajímaly. Vypadalo to tak, že se nejvíc vyplatilo a vyplatí tankovat v Česku, pak Rakousku a Slovinsku za cenu přes 26 Kč/l. Ceny v Chorvatsku jsou zbytečně vysoké, tj. přes 31 Kč/l, ale pokud jste se rozhodli cestovat po zemi jako my, tankování se určitě nevyhnete.
Ubytování
Protože se na výlety rozhodujeme vždy ze dne na den, používáme booking.com, kde už máme díky věrnostnímu programu další slevy na ubytování, což je fajn. Kdo ale rád plánuje cestu s dostatečným předstihem, určitě volte ubytování dle referencí přímo u poskytovatele. Cenově je to mnohem výhodnější a hlavně komunikujete přímo s majiteli. Můžete sledovat FB stránky typu Chorvatsko v srdci nebo Chorvatsko - ubytování, kde je opravdu hodně ověřených nabídek.
Počasí
Největší strašák cestování mimo sezónu je určitě počasí! Co si budeme povídat, červen je zrádný. Jeden rok jsou neskutečné vedra, další rok deště nebo zima. Když jsem bookovala ubytovaní, předpověď nebyla ideální. iPhone mi ukazoval déšť a bouřky po celý týden. My se ale nenechali odradit a dobře jsme udělali. U moře znamenají deště trochu něco jiného než v Česku, u něj se rychle přiženou a stejně rychle zmizí. Na pohodu jsme si tak užili teplot okolo 27 °C. Pokud by se vám stalo, že by opravdu pršelo nebo bylo příliš větrno, naložte auto a stačí popojet o vesnici vedle, kde bude zaručeně zase sluníčko.
Co vše se dá za 9 dní krásného počasí stihnout?
Národní park Plitvická jezera












Naše první zastávka po přejetí hranic byla Plitvická jezera. Tato návštěva byla má první. Vždy, když jsme byli v Chorvatsku, byl tento výlet příliš daleko, proto je dobré si ho naplánovat buď u příjezdu nebo odjezdu ze země. Plitvická jezera jsou nejznámějším chorvatským národním parkem a jedinou přírodní lokalitou z celkem deseti míst v Chorvatsku zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO.
Hlavní atrakcí je šestnáct malých jezer propojených vodopády, které vznikly ukládáním travertinu, zvláštního druhu vápence. Národní park zahrnuje i pramen řeky Korany, obklopený hustými bukovými, jedlovými a smrkovými lesy. Můžete vidět i několik jeskyní, pramenů, rozkvetlé louky nebo hnědé medvědy. Za normálních okolností byste si užili i zvláštní vozidla k přepravě, panoramatické vláčky a tiché lodě na elektrický pohon.
Návštěvu v hlavní sezóně nedoporučuji. Bude tam tolik lidí, že si neuděláte ani v klidu fotku.
Přístup k četným vodopádům i skalami obklopeným břehům jezer je po dřevěných stezkách tak úzký, že pokud budete nuceni jít s davem, nebudete moct se jen tak zastavit, protože byste tak blokovali celý směr trasy. Každý rok navštíví Národní park Plitvická jezera přes dvě stě tisíc turistů.
V parku Plitvická jezera se točil populární film Poklad na Stříbrném jezeře, jehož předlohou byl román spisovatele Karla Maye. Francouzský herec Pierre Brice se nám vryl do paměti jako Vinnetou a Američan Lex Barker jako Old Shatterhand. Kdo si pamatuje, může právě podniknout cestu i za příběhem slavného Vinnetoua.
Ceny vstupného trochu zdražovali, ale v červnu to nebylo nic hrozného. Více naleznete zde:
Split












Myslím, že na jednom se všichni určitě shodneme. Pokud do Chorvatska, tak nevynechat jedno z nejstarších měst ve světě, Split. Dalmátské přístavní město nás nadchlo kouzlem památek, oblíbenou promenádou Riva, nákupy v krásné ulici Marmont, možností strávit den ochutnáváním specialit v místních restauracích nebo koupáním v centru města na písečné pláži Bačvice. Každý si tady najde to své a načerpá tu pravou dovolenkovou atmosféru.
Nejznámější památkou, kterou určitě navštivte je antický Diokleciánův palác, který je zapsaný na seznamu UNESCO. Na fotkách je peristyl Diokleciánova paláce, kde můžete posedět, objednat kávičku, v klidu číst svou oblíbenou knížku nebo něco o historii Splitu.
Omiš

My jsme s manželem jednoznačně vyznavači písečných pláží. Nejjemnější písek jak ho známe od oceánu bych v Chorvatsku určitě nehledala, ale přijatelné písečné koupání nabízí také dlouhá pláž v letovisku Duće na Omišské riviéře. Písek tu není tak jemný, ale vstup do moře velmi příjemný a pozvolný, rozhodně nejsou třeba boty do vody. Jelikož se pláž nachází u centra města, najdete zde mnoho barů, restaurací a kaváren.
V tomto historickém městě známém pirátskou minulostí můžete navštívit také hodně památek, třeba pevnost Mirabela nebo Fortica, které postavili právě piráti. Určitě se zde nebudete nudit, lze si vybrat ze spousty nabízených vodních aktivit jako zapůjčení šlapadel a gondol. Vyzkoušet můžete i windsurfing či plážový volejbal. Výhledy z pláží koloruje protilehlý ostrov Brač, který také navštivte, pokud budete mít čas, který my už neměli.
Brela








Ne nadarmo označil časopis Forbes v roce 2004 oblázkovou pláž Punta Rata ve městě Brela na Makarské riviéře mezi 10 nejkrásnějších na světě. Má dokonce Modrou vlajku za nejvyšší stupeň ekologické čistoty moře. Mě osobně ohromila a vím, že sem se rozhodně zase vrátím.
Za 40 kn si pronajmete lehátko a užíváte si křišťálovou vodu se vstupem dlážděným pískem. Na pláži je možnost sportovního vyžití, nacházejí se zde restaurace, bary a příjemné posezení. Pláž Punta Rata vám dopřeje i příjemný stín v podobě lemujících cypřišů.
Symbolem této destinace je určitě „Kamen Brela“. Je porostlý borovicemi a uvidíte ho na řadě pohlednic prodávaných po celém Chorvatsku. Někteří mu přezdívají „ostrov lásky“.
Pokud se vydáte na procházku kolem pláže, rozhodně ho neminete.
Baška Voda

Baška Voda je přístav, 10 km severozápadně od Makarské, jedno z dalších rušných letovisek Makarské riviéry. Díky své čisté vodě patří k nejoblíbenějším ve Střední Dalmácii, ale oproti Brele je spíše levnější variantou. Nechybějí tady kavárny, obchody, restaurace a bohatý noční život. Je to také ideální výchozí bod pro populární výlety lodí na ostrovy Hvar a Brač.
My jsme zde navštívili nejznámější kamenitou pláž Nikolina, která je v samém centru města a má také modrou vlajku. Pokud by vás ležení na pláží nebavilo, navštivte Malakologické muzeum, kde uvidíte největší sbírku mušlí místních i ze všech moří i oceánů.
Promajna

Z celé Makarské riviéry je Promajna tím nejklidnějším místem. Charakterizují ji dlouhé bílé oblázkové pláže lemované borovicemi, čiré teplé moře, čistý vzduch a udržované okolí. My se zde ubytovali hlavně kvůli psí pláži, kterou jsme měli přímo před apartmánem. Naše Sofie si tak mohla užít plavání v moři a odpočinek ve stínu pod borovicemi. K venčení jsme využívali promenádu v polostínu, která vede 4 km k Bašce a 8 km do města Makarska.
Dominantou centra města je zvonice a kostel Všech Svatých.
Makarska

Asi nejrušnější a nejoblíbenější město stejnojmenné riviéry ve střední Dalmácii, která se rozkládá od Brely až po Gradac. Je tady opravdu velká nabídka barů, restaurací se skvělou gastronomií a hlavně hojný noční život. Díky tomu tady dovolenou vyhledávají spíše mladší lidé, kteří vyhledávají zábavu. My jsme se nezdrželi nějak výrazně dlouho, ale ke koupání můžu určitě doporučit.
Na fotce se tyčí pohoří Biokovo, které je nejlepší navštívit právě z tohoto místa. O něm, novém skleněném skywalku a úžasném Dubrovniku vám napíšu zase v dalším článku.
Kdybych měla jedním slovem uzavřít celou dovolenou, řekla bych jen: paráda!
Nebáli jsme se ani koronaviru, protože nových případů přibývá v Chorvatsku v posledních dnech pouze v řádech jednotlivců, myslím, že větší šance nakazit se je u nás v Praze. Hranice jsou otevřené, slunce svítí a zdánlivě nic tak nebrání prožití oblíbené dovolené. Pokud jste nervózní ze situace, kterou trochu vyhrocuje Slovinsko, opatřete si před cestou negativní test nebo volte trasu přes Maďarsko.
Kdo by chtěl, může se na celou dovolenou podívat u mě na IG ve stories. Výběry Croatia 1 a 2, případně mi klidně napište do zpráv nebo tady pod článek co by vás dál zajímalo.
Mějte krásný den a kdo vyrazí, užijte si svoji dovolenou!
XOXO
Více informací na IG @gabblazek