top of page

Tip na Vánoce: Stromek v květináči!

  • Obrázek autora: Gabriela Blazek
    Gabriela Blazek
  • 7. 12. 2019
  • Minut čtení: 2

Aktualizováno: 8. 11. 2020

Pokud máte rádi Vánoce u živého stromečku, který vám provoní celý byt, ale příčí se vám, tak jako mně, že by se po Vánocích prostě vyhodil, je tu řešení! Pořiďte si živý v květináči. A jak se o něj starat, aby přežil?



Nelámejte si hlavu kde ho pořídit. Před Vánocemi se nabízejí téměř všude, ale pokud máte osvědčené zahradnictví, běžte přímo tam. V nabídce budou různé druhy a velikosti. Pokud ho pak chcete přesadit na zahradu, volte spíše ty menší, budou sázeny už koncem léta či na podzim, stihnout tak mírně prokořenit a při vhodné péči mohou pěkně růst a růst.

“Zaměřte se na kořeny, ty musejí být bohatě rozvětvené, jemnější a vcelku. Pak je taková rostlina kvalitní a má šanci. Zkontrolujete povytažením z květináče.”

My jsme si pro svůj vzhled vybrali Smrk Pichlavý, protože má krásný hustý tvar, zajímavou namodralou až stříbrnou barvu a roste poměrně rychle. Někde dokonce uvádějí, že patří mezi ty méně náročné a dobře přizpůsobivé. V nabídce pak uvidíte ještě Borovice či Jedličky, které mají zase jiné tvary, barvy či náročnost. V dobrém zahradnictví vám ale poradí, co by odpovídalo vašim možnostem uskladnění a přesazení, takže nemusíte být experti na stromky.


Když už je krasavec vybraný, je dobré znát pár tipů a triků, aby se mu dobře dařilo.



Péče o vánoční stromek v květináči


Náš největší nepřítel je teplotní rozdíl! Strom kupujeme venku, ale chceme ho mít na Vánoce v interiéru a pak zase zpět venku. Dejme mu dostatek času si zvyknout!


• Spousta lidí si myslí, že je dobré kupovat stromek až těsně před vánočními svátky, že strom bude hezčí a čerstvější. Není to pravda. Stromky se chystají a exportují ve stejnou dobu. Před svátky tak riskujete, že zbudou naopak ty nejhorší a ještě s nataženější cenou. My jsme stromeček vybírali první adventní ráno, takže jsem si v klidu vybrala i vše ostatní včetně potřeb na adventní věnec.


• S předstihem je i víc času stromek připravit na teplotní rozdíly. Najděte mu tedy místo ve sklepě či skleníku, nejlíp pokud je i okno, aby nebyl ponořen ve tmě a neztratil barvu. Nezapomeňte mu dát zálivku (nepřelévat!), já ho ještě nejlíp 2x denně rosím.


• Je potřeba si to trochu vypočítat, stromek totiž nesmí být v teple déle než 10 dní, probudí se a začne rašit, a v takovém případě vám pak hrozí úhyn. Po Vánocích ho odstrojíme a do jara ho odstavíme zase do sklepa či skleníku, než budeme mít jistotu, že nám ranní mrazíky úplně zmizely.


• Pokud nepůjde do země, je potřeba pořídit větší květináč. Bude růst cca o jedno patro a to znamená, že je potřeba i víc místa pro kořeny.


Tak, co vy na to? Pokud si na tohle vše netroufáte, ale líbí se vám, že stromek neskončí na skládce, můžete si stromek i pronajmout. Na webu je nyní velké množství nabídek.


Ať už to vyřešíte jakkoliv, věřím, že budete mít ten nejkrásnější stromeček, který vám navodí úžasnou náladu. Pokud budete mít chuť, napište mi co jste zvolili nebo jaké jsou zkušenosti se stromky v květináči!


Šťastné a Veselé přeje Gabriela!

XOXO

Commentaires


Václavské náměstí 776/10, Praha 1, Česko

©2020

 LIVE MY LIFE

 by Gabriela

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Černá Pinterest Icon
bottom of page