Vánoce 2020 v roušce. NEvadí!
- Gabriela Blazek
- 12. 11. 2020
- Minut čtení: 4
Aktualizováno: 26. 11. 2020
Každý rok se těšíme, až budou Vánoce, a na celém světě nastane klid a pohoda. Je to speciální moment pro každého z nás, hlavně díky tomu, že se všichni konečně potkáváme s celou rodinou, na což normálně nemáme tolik času. Jaké to ale bude za nouzového stavu, bez trhů, bez půlnoční a bez návštěv? Mám pro vás pár rad, jak to všechno co nejlíp zvládnout.

Každoroční listopadová kontrola výzdoby, abych na něco nezapomněla. Děláš to taky?
Letošní vyhlídky na Vánoce nejsou zrovna veselé. Poprvé v naší historii něco komplikuje
tyto nejhezčí svátky. Bohužel je ve hře pandemie koronaviru, s ní prodloužení nouzového stavu a trvající platnost vládních opatření. Už teď je jisté, že zvyky jako zajít si na svařák, nakupovat dárky s bandou kamarádů nebo slavnostní štědrovečerní večeře v nóbl restauraci, pokud nemáte rodinu, je ohroženo. A co teprve návštěvy příbuzných v domově důchodců. Pokud to těžce poneseme my mladí, jak na tom budou naši prarodiče?
Je jasné, že každá generace bude mít jiný úhel pohledu na celou věc. Momentálně to vnímám tak, že ta naše je mnohem schopnější se s danou situací vyrovnat, přijmout ji a pevně držet opatření. Všimněte si, s našimi rodiči je to už trochu těžší, jakoby byli neohrožení. Někteří si situaci vůbec nepřipouštějí a dělají že se nic neděje. No a prarodiče, jako riziková skupina, ti jsou maximálně vystrašení. Je tedy na nás se nezbláznit a být jim všem oporou. A aby nám to šlo lépe, dala jsem dohromady menší rady, které by vám i mně mohly pomoci k lepší náladě i energii, která bude obzvlášť přes svátky potřeba.
Jdeme na to.
Akceptuj situaci
Není klíčové se covidu vyhýbat, ale naučit se s ním žít a dodržovat opatření, která bohužel jsou a budou součástí našich životů. Měli bychom si to uvědomit. Ve výsledku nevidím nic špatného na tom, když se naučíme nosit roušku i po covidu. Myslím v případě, že nám není dobře a leze na nás normální chřipka. Říká se tomu ohleduplnost k ostatním.
Měj plán
S manželem se vždy divíme, když je v TV reportáž o tom, jak se lidé v karanténě nudí. Pro nás nepochopitelná věc. Druhá rada se týká toho, mít vždy plán zábavy a klidně si ho napiš na každý týden dopředu. Já jsem vždy snila o dovolené, kde si přečtu roky zaprášenou knihu. Tam se to pak stejně nikdy nepovedlo. Tak teď!
Hýbej se
Hlavně se nevzdávej pohybu, i když nám zavřeli posilovny. Není pravda, že doma nelze cvičit. Na internetu se dá najít opravdu dostatečné množství online kurzů nebo cvičebních plánů na doma. A když je hezky, honem ven na procházku, nachytat aspoň trochu zázračného vitamínu D. Nevím jak vám, ale mě slunko vždy dobije baterky.
Uč se
Co mě v práci nebo i v běžném životě povzbudí je, když se naučím něco nového. Momentálně jsem se dala na grafiku nebo se jako budoucí maminka učím vše o miminech. Zabere to hodně času, ale posouvá mě to a to mě dělá šťastnou. Zkuste tedy trochu volného času v karanténě investovat do sebe a taky se učte. Ale co? Třeba nový jazyk. Bude se hodit, až budeme zase všichni cestovat.
Měj sny
Přátelé, hrozně slýchávám větu: Neřeš to, kdoví co bude. Přeci není možné, abychom neřešili věci, budoucnost nebo se vzdávali svých snů. Naopak! Mysleme dopředu. Neříkám, běžte si zítra koupit dům a zadlužte se, když teď mnoho z nás nemá jistou práci. Ale sny jsou přeci hnací motor nás všech. Takže o nich nepřestávejme mluvit, představovat si je a přibližovat se jim.
Buď v kontaktu
No jo, vídat se jak se nám zachce teď zrovna nemůžeme, ale díky dnešní technologii si můžeme volat celé hodiny nebo se vidět aspoň na Skype. A někdy je to vážně pěkná sranda tyto hromadné hovory. :) Hlavně by se člověk neměl úplně izolovat a zůstávat tak bez kontaktu. Je pak snadné myslet na špatné věci a vyvolat si i nějakou tu depresi. Tak na to mysleme.
Drž životosprávu
Všechny tyto body budou k ničemu, když se trochu nezaměříme na naši životosprávu.
Ta je samozřejmě o pravidelnosti. To, že rytmus snižuje stres přeci dávno víme. Takže, zaměřme se teď na dobré jídlo, nejen jeho výběr, ale i přípravu, dostatečný příjem vitamínů a spánek. Věřte, ponocování není nic moc pro tělo ani mysl. Konec konců, nebudeme se jen lépe cítit, budeme hlavně odolnější proti všem virům, včetně covidu.
Předvídej
Jsem typ člověka, který je v naprostém klidu, když ví, že je připravený na jakoukoliv situaci. To je ale o předvídavosti. Takže, popřemýšlejme a připravme si krizový scénář. Například, co dělat v případě nemoci, finanční tísně nebo ztráty práce. To neznamená, že se tím má člověk trápit, jen se připravit. Je totiž fajn mít ujasněné základní postupy co dělat, kdyby se náhodou něco stalo. Myslím, že se nám pak bude mnohem líp spát.
Prožívej to
Úvodní fotka mohla napovědět, že Vánoce jako takové každoročně prožívám a snažím se tím „nakazit“ i ostatní kolem sebe. Letos je ideální čas si v klidu nakoupit vše potřebné včetně výzdoby, objednat na internetu všechny dárky, zabalit je, napéct si, dopředu si uklidit a na Štědrý den si pak už jen vychutnat pohodovou atmosféru. Vlastně teď navazuji na druhou radu - mějme plán, s kterým přijdeme na jiné myšlenky.
A to je klíč k celé této situaci! Zjistíme, že Vánoce 2020 v roušce vlastně NEvadí. :)
Že je a vše s nimi spojené nám prostě nikdo na světě nevezme, protože jsou jen a jen v nás.
Těšte se na ně a mějte krásný den.
XOXO
Comments